Bekaert müdürleri doğramış! Faaliyet raporu ne olacak?
13 Mayıs 2024 17:04

Bekaert müdürleri doğramış! Faaliyet raporu ne olacak?

Bekaert, İzmit ve Kartepe fabrikalarının genel müdürü Hakan Saner ile Finans İşleri Müdürü Vedat Altın’ın işine son verdikten 6 ay sonra da iki fabrikasının da bakım müdürlüğü görevini yürüten Hasan Hüseyin Yılmaz ve Bekaert İzmit Fabrikası’nın iş yeri baş temsilcisi Selçuk Atmaca’yı işten çıkarmıştı. Bekaert’in 2023 faaliyet raporuna göre Yılmaz ve Atmaca’nın da çıkarılma gerekçesi tutarsızlık gösteriyor

Ergün Demir Tüm haberleri

Geçtiğimiz yıl Nisan ayında İzmit Bekaert ve Kartepe Bekaert fabrikalarının genel müdürü Hakan Saner ile Finans İşleri Müdürü Vedat Altın görevden alınmış ve yolsuzluk iddialarıyla işveren tarafından iş akitleri fes edilen müdürlerle ilgili savcılığa da suç duyurusunda bulunulmamıştı.

İKİ KİŞİYİ DAHA ÇIKARMIŞ

Bekaert aynı yılın Eylül ayında da Kocaeli’ndeki her iki fabrikasının da bakım müdürlüğü görevini yürüten Hasan Hüseyin Yılmaz ve Bekaert İzmit Fabrikası’nın iş yeri baş temsilcisi Selçuk Atmaca’yı işten çıkarmıştı. 25/2’den (Yüz kızartıcı suç) işten çıkartılan Hasan Hüseyin Yılmaz ve Birleşik Metal İş Sendikası’nın sendika baş temsilcisi Selçuk Atmaca hukuk mücadelesine devam ediyor. Diğer yandan Belçikalı Bekaert fabrikası yakın bir zamanda 2023 faaliyet raporunu açıkladı. Uluslararası bağımsız denetçiler tarafından hazırlanan raporda 2023 yılında hiçbir rüşvet ve yolsuzluk ihlali görülmediği belirtildi.

2023 RAPORU

Hazırlanan 304 sayfalık raporun 283. sayfasında, “2023 yılında dürüstlük raporlama kanallarımız aracılığıyla 109 dürüstlük iddiası bildirildi. İddiaların hiçbiri Bekaert çalışanları tarafından ayrımcılık, rüşvet veya yolsuzlukla ilgili dürüstlük ihlallerine ilişkin bir ihlal teşkil etmedi. Her iddia vakası ayrıntılı bir şekilde araştırıldı. Doğrulanan tüm vakalar ve iyileştirme alanlarının ortaya çıktığı vakalar için gerektiği şekilde iyileştirici önlemler alınmıştır. Gelen tüm raporlar en üst düzeyde gizlilikle ele alınır. Bekaert, çalışanlarını bir endişeyi bildirirken her türlü misillemeye karşı korumak için gerekli tüm önlemleri alır.” denildi.

RAPOR YOLSUZLUK YOK DİYOR!

Bekaert fabrikalarında 2023 yılında hiçbir şekilde rüşvet ve yolsuzluk olayı yaşanmadığı, işverenin talebi üzerine bağımsız denetçilerin yazdığı raporda ortaya çıkmasına karşın, bakım müdürü Hasan Hüseyin Yılmaz ve iş yeri baş temsilcisi Selçuk Atmaca’nın da tazminatsız bir şekilde işten çıkarılması da ayrı bir tartışma konusu oldu.

AMBARGO KONUSU

Diğer yandan 2 yıldan fazladır devam eden Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle Batı ülkelerinin, Rusya’ya yönelik yaptırım ve ambargoları konusunda, kendisi de bir Avrupa şirketi olan Bekaert’in nasıl tavır takındığı da oldukça merak edilen bir konu olarak ortada duruyor.

Güncelleme: 13 Mayıs 2024 17:08
YORUMLAR
  • Toplam 2 yorum
Bekaert izmit 20:45 - 13 Mayıs 2024

Selcuk atmaca ya ha mavi ha kırmızı yelek giy ne fark eder dediler kabul etmedi temsilci olmasına bir gün kala para teklif ettiler kabul etmedi en son attılar adamı

0 Beğenmedim
Garip işçi 17:22 - 13 Mayıs 2024

Geldin geleli bekaert te huzur kalmadı okadar insanın ahı seni bu dünyada bulur inşallah.babandanmı alıyorsun bu taktikleri sendika birleştirme falan islerini

0 Beğenmedim
BENZER HABERLER
X