Atasoy Bilgin, Büyükakın’a sordu: Yılda 15 bin konut nasıl yapacaksın?
12 Mart 2024 12:29

Atasoy Bilgin, Büyükakın’a sordu: Yılda 15 bin konut nasıl yapacaksın?

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a yüklenen CHP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Atasoy Bilgin, “Şimdi diyor ki, 10 yılda 150 bin konut yapacağım. Bu yılda 15 bin konut demektir. 6 Şubat depreminden sonra toplan 47 bin konut yapabildiler. Sen nasıl 15 bin konut yapacaksın?” dedi

CHP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Atasoy Bilgin, gazetemize bir ziyarette bulunarak, çalışmaları hakkında bilgi verdi. Kocaeli’nden AK Parti’nin alternatifin CHP olduğunu belirten Bilgin, bu seçimi kazanacaklarını söyledi. Adaylığının açıklanmasından bu yana büyük ilerleme yaşadıklarını belirten Bilgin, “Adaylığım açıklandığı günden bu güne geldiğimizde, çok çok bir ilerleme olduğunu görüyoruz. Biz kampanyamızın ana temasını, stratejisi belirledik. Sonrasında da bu strateji Kocaeli halkının özlem duyduğu bir kenti yaratabilmekti aslında. Ve çeyrek asırdır bu kenti yönetenlerin, bu vizyonu bu kente katamadıklarını anlatıyoruz. Gerçekten de böyle.” dedi.

BİZ 30 YIL ÖNCE YAPTIK

Bilgin şöyle devam etti: ‘’Şunu da bir vurgulamak isterim. Dün Tahir Büyükakın bir açıklama yapmış. Ben ona dedim ki, biz 30 yıl önce bir kültür merkezi yapmışız. Süleyman Demirel Kültür Merkezi. Bu kültür merkezinin üzerine, gerçek anlamda sanatsal, kültürel faaliyetlerin yürütüldüğü başka bir merkez koyamadınız. Ben böyle konuşunda, Tahir Büyükakın da Kongre Merkezinde demiş ki, ‘Gözüne dursun. Bu kongre merkezini yaptık yaz. Sizde burada kongre yaptınız.’ Ben de şöyle diyorum; kültür merkezi ile kongre merkezinin arasındaki farkı bilmiyorsunuz. Kongre merkezi, büyük toplantıların yapıldığı yerlerdir. Kültür merkezleri öyle bir yer değil ki. Kültür merkezleri kültür sanat faaliyetlerinin sürekli olarak yapıldığı canlı mekanlardır.’’

ÇEYREK ASIR OLDU

Geçmişte bu kentin, o zamanki sorunlar çözen bir parti olduklarını belirten Bilgin, “Bu kentte su sorunu vardı. Sefa Sirmen Yuvacık Barajını yaptı. Baraj yapılalı çeyrek asır oldu. Şimdi Kocaeli Büyükşehire en borçlu belediye diyoruz. Diyorlar ki Yuvacık Barajının borcu. Yine İzgazı sattın. Sen 2014 kadar bunu öderdin. İzaydaşı yapmışız, sanayi bölgesi burası, atık sorunu çözmüşüz. O alanlar 10 yıl önce dolmuş, İzaydaşı işletememişsin. Bugün oradaki insanlar veryansın ediyor. İşletemiyorsun yanı. Şimdi sen ne yaptın çeyrek asırdır. Metrolar yapsaydınız bu kentte de, biz de deseydik ki, 25 yılda 25 kilometre metro yaptılar. Helal olsun bu adamlara.” diye konuştu.

SOKAK DEĞİŞİM İSTİYOR

Sokağa çıktıklarında vatandaşların, gençlerin ve kadınların mutlaka değişim istediğini gördüklerini belirten Bilgin, “Vatandaş, ben AK Partiye oy vermiştim, bir daha vermeyeceğim diyor. Kocaeli için o verebileceği alternatif de biziz. Kocaeli’nde AK Partinin alternatifi, en güçlü olan parti Cumhuriyet Halk Partisidir. İnsanlar da bize yöneliyor.” şeklinde konuştu.

KAÇ İMAR AFFI ÇIKTI?

Bilgin şöyle devam etti: ‘’Bizim projelerimiz üç kategoriden oluşuyor. Bir deprem, depreme dayanıklı bir kent yaratmak. İkincisi ulaşım sorununu çözülmesi. Ulaşım sorununu çözmede metro, hafif raylı sistemler, deniz ulaşımın daha aktif hale getirilmesi vs var. Bunların her birinin birbirine entegre edilmesi var. İnsanlar iki otobüs değiştiriyorsa, ikisine de para ödüyor. Bu aslında baz illerde çözülmüş bir sorun. Mesela İstanbul’da. Bu kenti depreme hazırlamak lazım. Bu doğru. Şimdi 99’dan bu yana bununla ilgili ne yaptın? Bir tek 1999 yılından önce yapılan kaç bina var onu saymışlar. Kimsenin evine gidip karot falan almamışlar. Tamam hadi ona da değerli bir çalışma diyelim. 99 depreminden sonra bu hükümet kaç defa imar affı çıkarttı.

BİR TANE ÖRNEK YOK

İnsan hayatı bu kadar kıymetsiz mi? Bunları insana bakış açısı farklı. Bunlar depreme dirençli kentler oluşturmak lafını şöyle anlıyorlar. Buradan biz bayağı para kazanırız. Biz iktidara geldiğimizde ada bazlı kentsel dönüşümü gerçekleştireceğiz. Vatandaşla uzlaşarak, tamamen vatandaşın haklarını koruyarak yapacağız. Şimdi Tahir bey bu kentsel dönüşümü nasıl yapacak? 25 yıldır bu kenti yönetiyorlar, bir tane örnek kentsel dönüşüm yapabilmişler mi?

NASIL YAPACAKSIN?

Ben geçtiğimiz yerel seçimlerde Tahir beyin vaatlerinin kitapçığını inceledim. İçerisinde deprem kelimesi bir yerde bile geçmiyor. Şimdi bunlar matematik de bilmiyorlar. Şimdi diyor ki, 10 yılda 150 bin konut yapacağım. Bu yılda 15 bin konut demektir. 6 Şubat depreminden sonra Türkiye’nin bütün müteahhitleri oraya gönderildi, Türkiye’nin bütün parası oraya gönderildi, işçiler orada, herkes orada, toplan 47 bin konut yapabildiler. Sen nasıl 15 bin konut yapacaksın? Para desen parasını bulamazsın, işçi desen işçisini bulamazsın. Sen nasıl yapacaksın bu konutları.”

Güncelleme: 12 Mart 2024 14:49
BENZER HABERLER
X