Aydal'ın açıklaması tepki gördü: Kocaeli üzülsün
01 Nisan 2024 16:21

Aydal'ın açıklaması tepki gördü: Kocaeli üzülsün

Yeniden Refah Partisi’nden Kocaeli Büyükşehir Belediye başkan adayı olan Doğan Aydal, bugün yaptığı açıklamada "Kocaeli beni kaybetti diye üzüldüm. Kocaeli üzülsün" sözleri tepki topladı

Yerel Seçimlerde Yeniden Refah Partisi’nden Kocaeli Büyükşehir Belediye başkan adayı olan Doğan Aydal, Yüzde 7,59 oy ile başkanlık seçimini kaybetti. Bugün yerel seçimler ile ilgili açıklamalarda bulunan Aydal; "Kocaeli Üzülsün" sözleri ile tepki topladı.

İşte Aydal'ın açıklaması; "Seçime katılma oranının Türkiye çapında 78,11 olduğu ve halkımızın seçimlerden bıktığı,  umudunu kestiğini göstermektedir. Bu durum Kocaeli için de geçerli olmuş ve katılım 76,1 olarak gerçekleşmiştir. Bir başka deyişle her dört vatandaşımızdan biri sandığa gitmemiştir. Partimizin Kocaeli seçimlerinde aldığı sonuca gelince; Partimizim Kocaeli için beklediği önemli yükseliş gösteremediği bir gerçektir. Yeniden Refah Partisi geçici sonuçlara göre Büyükşehir Belediye Başkanlığında yüzde 7,59 oy, İl Genel meclisinde yüzde 9 oy almıştır. Bu sonuç, Mayıs-2023 seçimlerinde alınan yüzde 5,74 oy oranına oranla yüzde 63.3'Iük bir artışa tekabül etse de, bu beklediğimiz başarı oranı değildir. Bu sonucun alınmasında, seçime katılmayan yüzde 24' oranındaki seçmeni ikna edemeyişimizin etkisinin olduğunun da farkındayız.

 AK PARTİ'NİN SÖYLEMLERİ OY ARTIŞIMIZI ETKİLEDİ

Seçime katılan seçmenlerin ise AK Parti'yi mağlup etmek için CHP'de toplanma eğilimi gösterdiği gerçeği de, bütün İllerimizde olduğu gibi Kocaeli'de de görülmüştür. AK Parti üyelerinin, ittifakı reddetmemizden sonra, partimiz hakkında oluşturduğu olumsuz söylemlerin de oy artışımızı etkilediği görülmüştür. Mevcut Belediye başkanının, özgür olmayan bazı mahalli basın üzerindeki baskısının da sonuçları bir ölçüde etkilediği ve adil bir yarışın olmadığı görülmüştür.Bu seçim Kocaeli'de eşit imkanlara sahip partilerin bir yarışı olmamıştır. Bütün bilbordların, yol kenarı ve benzeri bütün alanların çok önceden kapatıldığı, görselliği yüksek bütün önemli bina duvarlarının çok önceden kiralandığı görülmüştür. Birçok İlçemizde zor-bela bulduğumuz yerlerde astığımız büyük ölçekli görsellerin aynı gece indirildiği ve falçata ile parçalandığı görülmüştür. Her Kocaeli'li kardeşimizin açıkça bildiği erzak ve para dağıtımlarının, IBAN'lara para göndermenin de bir kısım muhtaç kardeşlerimizi etkilediğini de muhakkaktır.”

Aydal, “Kocaeli beni kaybetti diye üzüldüm. Kocaeli üzülsün” diyerek herkesi şaşırttı.

Güncelleme: 01 Nisan 2024 16:30
BENZER HABERLER
X