Balıkçı: Önce musluğu kapatın
22 Haziran 2024 14:42

Balıkçı: Önce musluğu kapatın

CHP Körfez İlçe eski Meclis Üyesi ve yerel seçimlerde Belediye Başkan adayı olan Tayfun Balıkçı, sokak hayvanlarının uyutulması tartışmalarına farklı bir çözüm önerisi ile yaklaşarak, “Önce musluğu kapatacak önlemler alın, sonra da kısırlaştırmalarla sorun zamanla çözülür” dedi.

Tayfun Balıkçı, son yıllarda özellikle kırsal kesimlere sahipleri tarafından atılan köpek sayılarının artmasının denetimsiz üretim ve satış kaynaklı olduğunu belirterek, “Her ilçede, kırsal kesimlerde köpek ve canlı hayvan üretim çiftlikleri var. Buralarda aynı ırklar, ya da farklı ırklar çiftleştirilerek satılıyor, ticaret yapılıyor. İnsanlar buralardan hayvan satın alıp, birkaç ay sonra da bıkarak sokağa atıyorlar. Çıkartılacak olan katı yasalarla bu çiftlikler kapatılmalıdır. Kesinlikle canlı hayvan üretimi yasaklandıktan sonra da sahiplenme sonrası sokağa atılmanın önüne geçecek yaptırımlar gerçekleştirilmelidir” dedi.

Tayfun Balıkçı, bu adımla ilk olarak muslukların kapatılmış olacağını ifade ederek, “Daha sonra da her ilçe belediyesi kendi bölgesinde en az 3-4 otobüs ayarlayıp, bunların içini donatarak, boşta gezen insanları işe almak yerine tecrübeli veteriner hekimleri alıp, her mahalle de sırayla periyodik olarak kısırlaştırma yapmalıdır. Bunu yapan belediyelerimiz var ve randevu alınarak sokak hayvanları gününde hazır ediliyor, ekip gelince de işlem yapılıyor. Hayvanları uyutmayı konuşmak yerine daha insancıl olan kademeli çalışmalarla sorun çözülür. Belediyelerimiz, kimsenin izlemediği kültür faaliyetlerine, kaldırım ve parkları bozup yeniden yapma çalışmalarına, yandaş partilerin bedava yemeklerine vereceği paraları bu hizmetlere aktarırsa can dostlarımızı uyutmaya gerek kalmadan sorunu zamanla çözer ve birlikte yaşarız” dedi.

Güncelleme: 22 Haziran 2024 14:42
BENZER HABERLER
X