Bekaert’te neler oluyor? Üst düzey yöneticiler Kocaeli’ne geldi!
04 Haziran 2024 17:35

Bekaert’te neler oluyor? Üst düzey yöneticiler Kocaeli’ne geldi!

Bekaert fabrikasına Belçika’dan iki üst düzey yöneticinin geldiği ve iki gün boyunca fabrikayı gezeceği öğrenildi. İşten çıkarmalar ve iki fabrikanın birleştirilmesi nedeniyle gündemden düşmeyen Bekaert’ın, birleşmesine de bir sendika itirazda bulundu. Sendikal yetki karmaşasının da sürdüğü Bekaert’a iki üst düzey yöneticinin gelmesi oldukça manidar bulundu

Ergün Demir Tüm haberleri

Kocaeli’nde iki fabrikası bulunan dünya devi Belçikalı Bekaert firması, son zamandaki icraatlarıyla kentin gündeminden düşmüyor. Kartepe ve İzmit fabrikalarının birleşmesi kararı alan Bekaert firması iş barışının bozulmasına neden olmuş ve her iki fabrikada örgütlü farklı sendikalar arasında yetki karmaşası yaşanmıştı. Yaşanan kaos nedeniyle işçilerin toplu sözleşme süreçlerinde hak kaybı yaşama olasılığının yüksek olduğu iddia edildi.

USULSÜZ BİRLEŞME İDDİASI

Diğer yandan Bekaert İzmit fabrikasında örgütlü olan Birleşik Metal-İş Sendikası’nın iki fabrikanın birleşmesinin usulsüz olduğu iddiasıyla bu birleşmeye itiraz ettiği ortaya çıktı. Birleşik Metal-İş Sendikası’nın itirazını, Bekaert’ın, Ticaret Kanunu’nun yönetmeliklerini yerine getirmemek ve birleşmeyi bir ay önce internetten yayınlanmamak gerekçesiyle yaptığı anlaşıldı.

İŞTEN ÇIKARMALAR

Son günlerde, kentin gündeminden hiç düşmeyen Bekaert iş vereni hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl İzmit Bekaert ve Kartepe Bekaert fabrikalarının genel müdürü Hakan Saner ve Finans İşleri Müdürü Vedat Altın’ı görevden almıştı. Bu tavrını devam ettiren Bekaert Eylül ayında da her iki fabrikasının da bakım müdürlüğü görevini yürüten Hasan Hüseyin Yılmaz ile Bekaert İzmit Fabrikası’nın iş yeri baş temsilcisi Selçuk Atmaca’yı işten çıkarmıştı.

DAVAYI KAZANDI

İşten çıkarılanların hepsinin mahkeme yoluna gittiği öğrenilirken, Bekaert İzmit Fabrikası iş yeri baş temsilcisi Selçuk Atmaca’nın da bugün davayı kazandığı duyuruldu. Tüm bu süreçler yaşanırken Bekaert’ın iki üst düzey yöneticisini Kocaeli’ne gönderildiği ve Kocaeli’ndeki fabrikalarını gezip bilgi alacağı öğrenildi.

BELÇİKA’DA GELDİLER

Belçika’dan gelen SVP Global Operations RR (Kıdemli Başkan Yardımcısı) Gorka Diez ve Senior Project Manager RR EMEA (Kıdemli Proje Yöneticisi) Roberto Secchi’nin bugün ve yarın fabrikada incelemelerde bulunacağı gelen bilgiler arasında. Bu iki üst düzey yöneticinin son zamanlar yaşanan sıkıntılar için mi yoksa rutin bir ziyaret için mi geldiği henüz bilinmiyor.

 

Güncelleme: 04 Haziran 2024 17:37
BENZER HABERLER
X