Eğitim Sen’den kıyafet tepkisi: Tek suçlu Milli Eğitim Bakanı’dır
13 Haziran 2024 13:03

Eğitim Sen’den kıyafet tepkisi: Tek suçlu Milli Eğitim Bakanı’dır

Gebze Alaattin Kurt Anadolu Lisesi öğrencilerin kıyafetlerinden dolayı mezuniyet törenine alınmamasına tepki gösteren Eğitim Sen 2 Nolu Şube, “Ortada tek bir suçlu varsa o da bakanlığın ve bakanın kendisi olduğunu kamuoyuna duyuruyoruz” dedi

Gebze Alaattin Kurt Anadolu Lisesi öğrencilerin kıyafetlerinden dolayı mezuniyet törenine alınmamasına tepkiler devam ediyor. Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan Eğitim Sen 2 Nolu Şube de sorunun asıl kaynağının Milli Eğitim Bakanlığı olduğunu vurguladı. Eğitim Sen 2 Nolu Şubenin açıklaması şöyle:

DAYATMA

MEB’in 30/05/2024 tarihli yazısıyla ilgili çekilen “Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği ve 11.05.2019 tarihli ve 2019/6 sayılı "Mezuniyet Günü Etkinlikleri" konulu Genelgesi” ile mezuniyet törenlerinde uyulması gereken kurallar idarelere bildirilmiştir. Gönderilen yazıda “Okullarda/kurumlarda gerçekleştirilen etkinliklerin, dini ve millî bayram kutlamalarının, ülkemizin örf, adet ve geleneklerimize uygun olarak düzenlenmesi; yapılacak faaliyet ve konuşmaların öğrencilere millî kültürü tanıtması; etkinlik programlarının millî, manevi değerleri yüceltecek şekilde hazırlanarak faaliyetlerin bu çerçevede pedagojik esaslara ve yaş seviyelerine uygun olarak yürütülmesi, millî kültür ve değerlerimizle uyumlu olmayan etkinliklere kurumlarda yer verilmemesi” istenmektedir.

ŞERİATA GİDEN YOLDA…

Bu yönetmelik ve genelde şartlarına bağlı görevini yapan okul müdürü, müdür yardımcıları bu konuda görevlerini yerine getirmiştir. Sorun AKP iktidarının ve onun Bakanı Tekin’in şeriata giden yolda “iki adım ileri, bir adım geri” hamleleriyle veliler, öğrencilerle okul idaresinin eğitim emekçilerini karşı karşıya bırakma hamleleriyle kendisine meşruiyet alanı yaratma girişimlerinden ibarettir. Okul idaresi mezuniyet etkinliğini düzenlerken Bakanlığın yazısına bağlı kalmış ve aynı bakanlık tarafından tekrar yalnız bırakılmıştır. “Önce genelgeye aykırı işleri yapmayın denmiş ve akabinde ise biz size bu kadar abartın demedik” demiştir.

SIRTINDAN HANÇERLEDİ

Yeni eğitim programı “müfredat” nasıl akıl ve bilim dışıysa, çevreye duyarlı ve değerlere saygılı bir nesil “kindar” yetiştirmeyi merkezine alan AKP iktidarı, anti-laik, anti-demokratik ve anti-sınıfsal bir taban yaratma uğraşının provalarına devam etmektedir. İktidar kendi rejimini inşa ederken, öğretmenleri itibarsızlaştırmaya, okul idarelerini de bu oyunun parçası haline getirerek, öğretmenlerin saygınlığını da yitirmesine neden olmaktadır. Okul idaresine önce emir verip yönetmelik ve genelgeyi uygula deyip; öğrencileri aksi durumda içeri alma diyen MEB Bakanı Tekin, ardından gelen tepkilerle öğretmenleri ve okul idaresini yek suçlu ilan edip, sırtından hançerleyenler aynı kişilerdir.

BAKANIN KENDİSİ TUTARSIZ

Milli, manevi değerler, dini merkeze alan anlayış bölücüdür! Okul idaresi ve öğretmenlerle, veliler ve öğrencileri karşı karşıya getirmek istemektedir. Bu anlamıyla Bakanın kendisi tutarsızdır. Eğitim emekçileri bu sefer öldürülmemiş ve darp edilmemiş olabilir, ancak işvereni olan bakanlık tarafından toplumsal anlamda suikast edilmeye bırakılmıştır. Eğitim Sen Kocaeli 2 Nolu Şube yürütmesi olarak buradan Bakanı yönetmeliği ve genelgeyi geri çekmeye davet ediyoruz. Ortada tek bir suçlu varsa o da bakanlığın ve bakanın kendisi olduğunu kamuoyuna duyuruyoruz.

HALK KARAR VERECEK

Özgürlükleri askıya alan, kılıf kıyafet sorununu kendi kitlesine zemin sağlayarak meşruiyet alanı oluşturup iktidar olan ve ‘Türban Sorununu’ toplumda kılıç gibi kullanıp, emekçi sınıfları bölüp yönetmeye çalışan AKP iktidarının özgürlük ve demokrasi düşmanı bu tavrı yeni değildir. “Kime özgürlük, kime yasak” olduğuna iktidar değil, emekçiler ve özgür halk karar verecektir.”

Güncelleme: 13 Haziran 2024 13:06
BENZER HABERLER
X