Ek ders ücreti usulsüzlüğüne Şanlı'dan açıklama: Olayın takipçisiyiz
30 Mayıs 2024 22:14

Ek ders ücreti usulsüzlüğüne Şanlı'dan açıklama: Olayın takipçisiyiz

Gölcük Saraylı Ortaokulu’nda yaşanan ek ders yolsuzluğuyla ilgili açıklama yapan Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 No’lu Şube Başkanı Yaşar Şanlı; "Mevcut sistemdeki açıkların bir daha bu tür olaylara imkan vermeyecek şekilde derhal giderilmesi acil talebimizdir. Öğretmen Arkadaşlarıma Sesleniyorum. Siz bu olayın mağduru ve masumusunuz. Her zaman yanınızda olacağız. Asla yalnız yürümeyeceksiniz” dedi

Gölcük Saraylı Ortaokulu’nda ek ders yolsuzluğu nedeniyle mağduriyet yaşayan öğretmenleri sahipsiz bırakmayacaklarını söyleyen Türk Eğitim Sendikası Kocaeli 1 No’lu Şube Başkanı Yaşar Şanlı, devlet yetkililerini göreve davet etti. Sistemin açıklarından faydalanılıp iyi niyetli öğretmenler üzerinden devletin zarara uğratıldığını söyleyen Şanlı, olayın takipçisi olduklarını vurguladı. 

‘OKUL MÜDÜRÜ ÜNVANLI KÖTÜ NİYETLİ ŞAHIS’

Sürecin başından beri öğretmenlerin yanında olduklarını ifade eden Şanlı, “Kocaeli’nin Gölcük İlçesi Saraylı İlkokulu ve Ortaokulunda yaşanan talihsiz olay tüm eğitim çalışanlarında ve kamuoyu vicdanında derin üzüntü yaratmıştır. Okul Müdürü ünvanında kötü niyetli bir şahıs özveriyle çalışan, iyi niyetli öğretmen arkadaşlarımızın mağduriyetlerine sebebiyet vermiştir. Sistemin açıklarından faydalanılarak durumdan habersiz kişiler üzerinden haksız ücret tahakkuku gerçekleştirilerek devlet zarara uğratılmıştır. Devlet vatandaşını, memurunu ve kendini (devleti) korumakla yükümlüdür” şeklinde konuştu.

‘SİSTEM AÇIĞI VE KÖTÜ NİYETLİ BİR ŞAHIS YÜZÜNDEN’

Sistemin yolsuzluğa mahal verecek bir yapıda olmasına sitem eden Şanlı, “Tüm okullarda olduğu gibi bu okulumuzda da ek ders puantajları ve ek ders bordroları her ay öğretmen arkadaşlarımızla paylaşılmış ve kontrol edilmiştir. Farklı öğretmenler üzerinden farklı zamanlarda farklı farklı uygulamalar yapan kötü niyetli bir şahsın ve buna izin veren sistem açığının sorumlusu olarak öğretmen arkadaşlarımız gösterilemez. İlgili öğretmen arkadaşlarımız bu olayın mağduru ve masumudur” dedi.

‘ÖĞRETMENLER ÜZERİNDEN EK BORDRO DÜZENLENMİŞ’

Usulsüzlüklerin hiçbirinden öğretmenlerin haberi olmadığının altını çizen Şanlı, “Öğretmen arkadaşlarımız kendilerine sunulan bordroları kontrol etmişlerdir. Ancak kendileri üzerinden ek bordro düzenlenip usulsüz ek bir ödeme yapılabileceğini nerden bilebilirler. Usulsüz bir ödeme evrakında herhangi bir imzası veya onayı olmayan ve hali hazırda bu durum sebebiyle oldukça üzgün olan öğretmen arkadaşlarımızın her zaman yanlarında olduk ve bundan sonra da avukatımızla-mevzuat üst kurulumuzla her zaman yanlarında olacağız. Yetkisi ve sorumluluğu olan tüm devlet yetkililerini göreve davet ediyoruz” diyerek yetkililere görev çağrısında bulundu.

‘ASLA YALNIZ YÜRÜMEYECEKSİNİZ’

Büyük üzüntü duydukları olayın takipçisi olduğunu vurgulayan Şanlı, “Tüm eğitim camiasında üzüntüyle karşılanan ve işini layıkıyla, özveriyle yapan eğitim çalışanlarını ve okul yöneticilerini töhmet altında bırakan bu olayla ilgili gerekli adil ve cesur tavrı ortaya koymalarını bekliyoruz. Ödeme işlemlerinin ve iyi niyetli insanların suistimal edilmesini mümkün kılmayacak önlemlerin alınması beklentimizdir. Mevcut sistemdeki açıkların bir daha bu tür olaylara imkan vermeyecek şekilde derhal giderilmesi acil talebimizdir. Öğretmen Arkadaşlarıma Sesleniyorum. Siz bu olayın mağduru ve masumusunuz. Her zaman yanınızda olacağız. Asla yalnız yürümeyeceksiniz” diyerek sözlerini noktaladı.

Güncelleme: 30 Mayıs 2024 22:24
BENZER HABERLER
X