Goodyear zam teklifini yükseltti sendika kabul etmedi
22 Şubat 2024 18:33

Goodyear zam teklifini yükseltti sendika kabul etmedi

Lastik-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Pirelli, Brisa, Prometeon, Goodyear İzmit ve Adapazarı fabrikalarında çalışan yaklaşık 6 bin işçiyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde 5. toplantı sona erdi. Goodyear’ın üretim işçisine yüzde 55, destek işçisine ise yüzde 75 oranındaki zam teklifini sendika kabul etmedi

Lastik İş  ile Goodyear arasındaki görüşmelerin beşincisi ise bugün Tryp By Wyndham Otel'de gerçekleştirildi. Toplantıya Lastik İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı ve sendika yöneticileri katılırken; işveren tarafında KİPLAS yetkilisi Ulaş Yıldız ile Goodyear yöneticileri Ceren Özel, Serkan Işık ve Aslı Beyler yer aldı. Bir önceki görüşmede işveren ücretlerde ilk 6 ay için yüzde 50 oranında zam teklif ederken, sosyal haklarda yüzde 75 oranında zam önermişti. Lastik İş Sendikası ise önerilen rakamları kabul etmediklerini iletti.

YENİ ZAM TEKLİFİ KABUL EDİLMEDİ

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Lastik İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı, “Goodyear işletmesinin attıkları adım daha olumlu ve mesajları daha netti. Bugün 2 madde üretimden geçti. Toplamda 32 madde geçmiş olduk. İşletme, üretim işçisine sosyal haklarda yüzde 90 oranında zam, ikinci yıl ise enflasyon oranında zam teklifinde bulundu. Destek işçisine ise yüzde 100 oranında zam ve ikinci yıl enflasyon oranında zam teklif ettiler.Bu zamları kabul etmediğimizi ilettik. Bu enflasyonist ortamda kabul edilemez bu teklifler. İşçi arkadaşlarımız da bu zam oranlarını kabul etmez. Daha iyi bir çalışmayla bu toplu sözleşmeyi sonlandırmak istiyoruz sıradaki toplantımız 29 Şubat saat 10:00'da olacak” ifadelerini kullandı.

Güncelleme: 22 Şubat 2024 18:39
BENZER HABERLER
X