Kocaelili esnafı da kredi faizi vurdu Başkan: Beyan veremem!
15 Mayıs 2024 13:51

Kocaelili esnafı da kredi faizi vurdu Başkan: Beyan veremem!

Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifleri aracılığıyla çekilen kredilerin faiz oranlarını artırması Kocaelili esnafı da çileden çıkardı. Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Faruk Demir ise bu konuda beyanat veremeyeceğini söyledi

Ergün Demir Tüm haberleri

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifleri aracılığıyla çekilen kredilerin faiz oranlarını artırması Kocaelili esnafı da çileden çıkardı. Alınan kararın eski çekilen ve halen daha borçlu olan esnafı kapsaması ise üzerine tuz biber oldu. Halk Bankası aracılığı kredi çeken esnaf, bakanlığın kararının esnafı iyice borca batıracağını vurguladı.

FAİZ ORANLARI ARTIRILDI

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla 4 Ocak 2021 tarihinden sonra o dönemki kredi oranlarına göre kredi çeken esnafların kullanmış oldukları kredi faiz oranları artırıldı. Yüzde 7,5 faiz ile kredi kullanan esnafların yeni faiz oranı yüzde 17 olurken; yüzde 25 faiz ile kredi çeken esnaf ödemelerini bunda sonra yüzde 29 faizle ödeme yapacak.

2022’DEN SONRA

Buna göre 10 Ekim 2022 ile 9 Temmuz 2023 arasında çekilen kredilerin faiz oranı yüzde 7,5’tan yüzde 17’ye çıkarıldı. Böylelikle eski çekilen kredilerde yüzde 120’ye kadar faiz oranı artırıldı. 2022’te yüzde 7.5’ten kredi çeken bir esnaf yeni düzenlemeyle borcunu yüzde 17 faiz oranıyla ödemiş olacak.

AÇIKLAMA YAPMAMIZ DOĞRU OLMAZ

Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Faruk Demir ise “Valla Kocaeli’nde 9 tane kooperatif var. Onun için bir şey söyleyemiyorum. Genel merkezimiz bu konuda çalışma yapıyor. Neler yaptıklarını içeriğini bilemiyorum. Genel merkez dururken bizim beyan vermemiz doğru olmaz.” dedi.

MEMNUN OLAN DA VAR

Kocaeli’deki esnafların kooperatifinin başkanı olarak bir açıklama yapmanız gerekmiyor mu sorusuna ise Demir, “Biz esnafları mesajla bilgilendirdik. Kimisi memnun kimisi memnun değil esnafın. Bunun siyasi bir yönü de var. Bugün bir şey deriz yarın tersi çıkar. Kocaeli’nde 55 bin esnaf var. Bunların ne kadarı kredi kullanıyor bilemiyorum” diye konuştu.

YENİ FAİZ ORANLARI ŞÖYLE

%7,5 ile Kredi Çekenlerin Yeni Faiz Oranı %17
%8,5 ile Kredi Çekenlerin Yeni Faiz Oranı %18
%9,5 ile Çekenlerin Yeni Faiz Oranı %21
%12,5 ile Çekenlerin Yeni Faiz Oranı %24
%15 ile Çekenlerin Yeni Faiz Oranı %24
%17,5 ile Çekenlerin Yeni Faiz Oranı %25
% 20 ile Çekenlerin Yeni Faiz Oranı %26
%22,5 ile Çekenlerin Yeni faiz oranı %27
%24 ile çekenlerin Yeni Faiz Oranı %28
%25 ile Çekenlerin Yeni Faiz Oranı %29 olarak artırıldı.

Güncelleme: 15 Mayıs 2024 13:55
BENZER HABERLER
X