Lastik-İş işverenin teklifini reddetti
27 Şubat 2024 15:33

Lastik-İş işverenin teklifini reddetti

Lastik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Pirelli, Brisa, Prometeon fabrikalarında çalışan yaklaşık 6 bin işçiyi ilgilendiren 2024-2025 dönemi Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin beşincisi Tryp by Wyndham Otel'de gerçekleştirildi. İşveren görüşmeler kapsamında yüzde 100 oranında zam teklifinde bulundu. Ücret konusunda da hem üretim hem destekte de yüzde 65 oranında zam teklifinde bulundu

Lastik-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Pirelli, Brisa, Prometeon fabrikalarında çalışan yaklaşık 6 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri için bugün gerçekleştirilen beşinci toplantı sona erdi.

TEKLİFLERİNİ YAPTILAR

 Lastik İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı, “Diğer endüstri ile yaptığımız görüşmelerdeki anlayış ve yaklaşımı gördük. Bu gidişat bu şekilde giderse yakın zamanda toplu sözleşmeyi rayına sokarız. Bugün yaptığımız müzakerelerde destek işçilerinde toplamda 23 madde üretimde toplam 28 madde geçti. Bugün 2 madde geçmiş oldu. Yıllık olarak sosyal haklarda endüstriye yüzde 100 oranında zam teklif edildi. Bu destek ve üretim için geçerli. Ücret konusunda ise yüzde 65 oranında teklifleri oldu. Sözleşmeyi kabul etmemiş olsak bile 3 yıllık tekliflerini bu şekilde yaptılar. Toplu sözleşme 3 yıllık değil 2 yıllık talebimiz var. 3-4-5-6’ıncı aylarda enflasyon yüzde ellisini istemiştik. 10 da biri oranında rakamet teklif etti.

SÖZLEŞMEYİ KARŞILIKLI BİTİRECEĞİMİZE İNANIYORUM

Müzakere ortamının başlaması önemliydi. Bu adımları hızlanacağını tahmin ediyoruz. Bu teklifler asla bizim kabul edeceğimiz teklifler değildir. Tabiki ki kafamızda rakamlar var. Taslak olarak sunduğumuz rakamlar var. Müzakere ortamında birbirimize yaklaşacağız. Bu sözleşmeyi karşılıklı bitireceğimize inanıyorum. Eşit işe eşit ücret her zaman onların talep ettiği rakamlar oldu. Dünyada çalışma saatlerinin düştüğü süreçte çalışma arkadaşlarımız daha dinlenmesi için 6-2’yi talep ediyoruz” dedi.

Güncelleme: 27 Şubat 2024 16:00
BENZER HABERLER
X