Lastik-İş yüzde 45 zammı kabul etmedi
06 Şubat 2024 14:53

Lastik-İş yüzde 45 zammı kabul etmedi

Lastik- İş Sendikası ile Goodyear fabrikası arasında devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin 3.’sü bugün yapıldı. İlk 6 ay için yüzde 45 oranında zam teklif eden işverenin önerisi kabul edilmedi

Lastik- İş Sendikasının örgütlü olduğu fabrikalarda çalışan işçiler için başlayan Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri sürüyor. Pirelli, Prometeon ve Brisa’dan ayrı olarak masaya oturan Goodyear işvereni ile 3. görüşme bugün yapıldı. Bin 500 işçiyi ilgilendiren görüşmelerinin ilk oturumunda 6, ikinci oturumunda ise 17 gündem maddesi geçmişti. Parasal konuların görüşülmeye başlandığı Goodyear toplantısında Lastik- İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı, toplantının olumlu geçtiğini ifade etmişti.

DEPREMİ ANLATSINLAR

Toplantı sonrası basın mensuplarına değerlendirmelerde bulunan Genel Başkanı Sarı, “Yerel yönetimlerin seçimleri var. Yerel yönetimlerden, siyasi partilerde deprem gerçeği ile ilgili açıklamalar duymak isteriz. Kocaeli deprem konusunda çok büyük acılarla karşı karşıya kalmıştır. Önlemlerimizi almak zorundayız. Siyasi ve rant noktasında değerlendirmeden kararlar alınmasını arzu ediyoruz. Çocuklarımızın, insanlarımızın hayatını kaybetmesin istemiyoruz” dedi.

GOODYEAR BİZİ ŞAŞIRTIYOR

Toplu sözleşme ile ilgili bilgi veren başkan Sarı, “Bugün Goodyear işletmesi ile toplantımız oldu. İşletmenin yaklaşımı diğer toplantıda olduğu gibi. Yaptığımız görüşmelerde üretimde 4 madde geçti. Destekte de 3 madde geçmiş oldu. Üretimde 26 destekte 24 maddeyi geçmişiz. Geçen haftada sosyal desteklere yüzde 70 zam talep önerilmişti. Maaş konusunda ise ilk 6 ay için yüzde 45 oranında zam teklif verdi. Bu bizim beklemediğimiz bir orandı. Sosyal haklarda yüzde 70’i kabul etmediğimiz gibi yüzde 45 de kabul edilmeyecek bir orandır. Bu rakamlar bizim kabul edeceğimiz rakamlar değildir diye ilettik. Bu iradeyi Goodyear işletmesinde görüyoruz. Yarın da diğer firmalar ile toplantımız olacak. Godyear bizi şaşırtıyor. Rakamları kabul etmesek de adımları olumlu görüyoruz. İkinci, üçüncü ve dördüncü 6 aylarlar ilgili konuşmadık. 13 Şubat Salı saat 13.00 günü otelimizde toplantımız olacaktır” şeklinde konuştu.

Güncelleme: 06 Şubat 2024 14:55
BENZER HABERLER
X