Radyoloji teknikerleri görev tanımlarına aykırı çalıştırılıyor!
22 Mayıs 2024 13:26

Radyoloji teknikerleri görev tanımlarına aykırı çalıştırılıyor!

Sağlık Bakanlığı, 6 Ekim 2023’te Kocaeli’nin de arasında bulunduğu 23 ilde yaklaşık 84 Radyoterapi Teknikeri’nin ismini personel dağılım cetvelinden silmişti. 8 aydır görev tanımlarına aykırı alanlarda çalışmaya zorlanan teknikerlerin verimli sağlık hizmeti verme ve özlük hakları konusunda sıkıntı yaşadığı belirtiliyor

Ergün Demir Tüm haberleri

Sağlık Bakanlığı 6 Ekim 2023’te ani bir karar alarak Personel Dağılım Cetvelinden (PDC) Radyoterapi Teknikerlerinin isimlerini silmiş ve bu personeller, görev tanımlarının dışında çalışmaya başlanmıştı. Kocaeli’nin de arasında olduğu 23 ilde yaklaşık 84 Radyoterapi Teknikerinin personel dağılım cetvelinden isminin silinmesi sonrası Türk Sağlık -Sen Genel Merkezi konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı’na bir başvuru yaparak, sorunun çözülmesini istemişti. Bu başvurunun üzerinden 8 ay geçmesine rağmen Radyoterapi Teknikerleri’nin sorunu çözülmedi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI MAĞDUR

Sağlık Bakanlığı’nın bu kararı Şehir Hastanelerinde, bazı iş ve işlemlerin yüklenici firmalar eliyle yürütülmesi nedeniyle aldığı ve Devlet Hastaneleri’ndeki kamu sağlık hizmeti yürüten sağlık çalışanlarının mağdur edildiği iddia edildi.

ÖZLÜK HAKLARI SORUNU

Radyoterapi Teknikerlerinin kadro unvanlarına ve görev tanımlarına aykırı olarak başka birimlerde, başka işlerde çalıştırılması nedeniyle izni ve fiili hizmet zammından yararlanamadıkları ve ciddi mağduriyet yaşadıkları gelen bilgiler arasında.

CETVELDEN İSMİ SİLİNEN HASTANELER VE SAYILARI

Sağlık Bakanlığı’nın 6 Ekim 2023’te aldığı kararla Kocaeli Devlet Hastanesi’nde 8 radyoloji teknikeri sayısı 0, Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi’nde 3 olan sayı 0, Niğde Eğitim Araştırma Hastanesi 1 olan sayı 0, Ordu Devlet Hastanesi 2 olan sayı 0, Osmaniye Devlet Hastanesi 1 olan sayı 0, Rize Devlet Hastanesi 13 olan sayı 12, Urfa Eğitim Araştırma Hastanesi 4 olan sayı 0, Tokat Devlet Hastanesi 3 olan sayı 0, Yozgat Şehir Hastanesi 2 olan sayı 0, Zonguldak Devlet Hastanesi 3 olan sayı 0, Bağcılar Eğitim Araştırma Hastanesi 13 olan sayı 12, İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi 12 olan sayı 6, Göztepe Devlet Hastanesi 2 olan sayı 0, İstanbul Kanuni Hastanesi 2 olan sayı 0, Marmara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1 olan sayı 0, Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1 olan sayı 0 ve Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi 1 olan sayı 0’a düşürüldü.

Güncelleme: 22 Mayıs 2024 13:29
BENZER HABERLER
Nabi abi 15 temmuz
Nabi abi 15 temmuz
Nabi abi 15 temmuz
KOTO 15 temmuz
Nabi abi 15 temmuz
Nabi abi 15 temmuz
X