Telefon dolandırıcıları muhtarları hedef seçti
28 Haziran 2024 22:44

Telefon dolandırıcıları muhtarları hedef seçti

Körfez İlçesi'nde, kendisini "Savcı Ali" olarak tanıtan bir dolandırıcı 36 mahalle muhtarını arayarak telefon dolandırıcılığı yapmaya çalıştı. Mimar Sinan Mahallesi Muhtarı Mehmet Çöven, dolandırıcının güven sağlamak için kişisel bilgiler paylaşması üzerine durumu fark etti. Diğer muhtarların da benzer girişimlerle karşılaştığı öğrenildi ve polis olayla ilgili soruşturma başlattı

Körfez İlçesi’nin 36 mahallesinde görev yapan mahalle muhtarları, kendisini "Savcı Ali" olarak tanıtan bir kişi tarafından hedef alındı. Bu sabah saatlerinden itibaren sırayla muhtarları arayan dolandırıcı, çeşitli bilgiler vererek güven sağlamaya çalıştı ve telefon dolandırıcılığı yapmak istedi.

İlk hedeflerden biri Mimar Sinan Mahallesi Muhtarı Mehmet Çöven oldu. Telefonla aranan Çöven, karşısındaki şahsın kendisini Körfez Savcısı Ali olarak tanıttığını ve Mehmet Çöven adına düzenlenmiş bir vekaletname ile Gaziantep Tapu Müdürlüğü’nde işlem yapılmak istendiğini belirtti. Dolandırıcı, Çöven’in baba adı, anne adı ve çocuklarının isimlerini sıralayarak güven sağlamaya çalıştı. Birkaç dakika sonra tekrar arayan şahıs, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt ve Kaymakam ile toplantı halinde olduklarını ve konuyu incelediklerini söyledi. Çöven'e, Gaziantep’e gidip gitmediğini ve evrak verip vermediğini sordu.

Mehmet Çöven, uzun süre önce bir vekaletname verdiğini ama bu tür konuları telefonda konuşmak istemediğini belirtti ve "Savcılığa yakınım, yanınıza geleyim konuşalım" dedi. Çöven birkaç kez ısrarla bunu söyleyince, telefondaki şahıs kızarak küfür etti ve telefonu kapattı.

Olaydan sonra savcılığı arayan Mehmet Çöven, ismi verilen savcının izinli olduğunu ve böyle bir konunun olmadığını öğrendi. Bu durumu yaşarken, 17 Ağustos Mahallesi Muhtarı ve Güney Mahallesi Muhtarı da benzer bir olay yaşadıklarını belirterek Çöven ile iletişime geçti. Polis, dolandırıcının kullandığı telefon numarası üzerinde çalışma başlattı.

Güncelleme: 28 Haziran 2024 22:50
BENZER HABERLER
X