Yıldızlı: En azından Cengiz Topel’in ismine saygı gösterin
08 Temmuz 2024 12:09

Yıldızlı: En azından Cengiz Topel’in ismine saygı gösterin

28.Dönem CHP Kocaeli Milletvekili Harun Özgür Yıldızlı, TBMM Genel Kurulunda yapmış olduğu konuşmada atıl durumda bulunan Kocaeli Cengiz Topel Havalimanını gündeme getirdi

Yıldızlı, Türkiye’de atıl durumda bulunan diğer havalimanları ile birlikte Cengiz Topel Havalimanı’nın da iktidarın plansızlığı yüzünden bu halde olduğunun altını çizerek, keşke Cengiz Topel’in aziz hatırasına saygı gösterip de bu havalimanını çalıştırmaya gayret etseydiniz dedi.

Yıldızlı konuşma metninin tamamında şu ifadelere yer verdi;

“Sayın başkan, değerli milletvekilleri, iki gündür birçok havalimanıyla ilgili konuşuldu, Balıkesir'le ilgili konuşuldu, Uşak'la ilgili konuşuldu, Çorlu'yla ilgili konuşuldu. Herkes konuştu, bari ben de Kocaeli'yle ilgili konuşayım dedim. Cengiz Topel Havalimanı Uşak'taki gibi, Balıkesir'deki gibi, Çorlu'daki gibi çalışmayan havalimanlarından bir tanesi. Bari Cengiz Topel'in aziz hatırasına saygı gösterseniz de bu havalimanının çalışması yönünde hareket etseniz kıymetli olur diye düşünüyorum.

Kocaeli yaklaşık 2,5 milyon nüfusu olan, sanayinin başkenti olan bir ilimiz. Bir tarafında Karadeniz, bir tarafında Marmara Denizi, bir tarafında Sapanca Gölü bulunmasıyla her ne kadar turizm kenti olarak da gözükse de Türkiye sanayisine, Türkiye ekonomisine ciddi katkıda bulunan bir kent. Fakat bu kentin havalimanı 2011 yılından bu yana bir türlü aktif hale gelemedi, 2023 yılı gideri 90 milyon lira olan Cengiz Topel Havalimanı beş senede yaklaşık 200 milyonun üstünde gideri olan ve çalışmayan bir havalimanı olarak karşımızda duruyor. Üstelik bu çalışmayan havalimanında 100 ün üzerinde personel istihdam ediliyor. Kocaeli gibi İstanbul’a Bursa’ya Batı Karadeniz’e komşu bir kentte havaalanının çalıştırılamaması iktidarın plansızlığın en net göstergesidir.”

Güncelleme: 08 Temmuz 2024 12:12
Nabi abi
Nabi abi
Nabi abi
Nabi abi
Nabi abi
Nabi abi
Nabi abi
X