Yolsuzluk iddiasıyla hapis alan Sedat Köse’ye kenti emanet etmişler
23 Mayıs 2024 18:57

Yolsuzluk iddiasıyla hapis alan Sedat Köse’ye kenti emanet etmişler

Kocaeli Emniyetinin yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında soruşturma geçiren Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri Sedat Köse’ye, 6 ay 7 gün hapis ve 1 yıl kamu kurumlarının ihalesine girmeme cezası verildiği basına yansımıştı. Aynı zamanda Türkiye Kent Konseyleri Birliği 14. Dönem Başkanı Sedat Köse’ye tüm bunlara rağmen nasıl böyle bir görev verildiği anlaşılamadı

Ergün Demir Tüm haberleri

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin maaşlı elemanı olan Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri ve Türkiye Kent Konseyleri Birliği 14. Dönem Başkanı Sedat Köse’nin, 2013 yılında Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’nün yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında soruşturma geçirdiği ortaya çıktı. O dönem basına yansıyan haberlere göre, 2015 yılında açılan kamu davası 2019 yılında sonuçlandı ve Sedat Köse’nin 6 ay 7 gün hapis ile yönetim kurulu başkanı olduğu seyahat firmasına 1 yıl kamu kurumlarının ihalesine girmeme cezası verildi. Hatırlanacağı üzere Sedat Köse eski yıllarda bir dönem AK Parti Kocaeli Kocaeli Tanıtım ve Medya Başkanlığı görevinde de bulunmuştu.

İHALE ÖNCESİ ANLAŞMA İDDİASI

Sedat Köse’nin yargılandığı davanın iddianamesinde, “Personel taşıma, servis hizmeti ve araç kiralama işi ihaleleri ile ilgili olarak ilana çıkan ihalelerin öncesinde firma yetkililerince ihaleyi yapan kurumda çalışan bazı görevlilerden ihale hakkında bilgiler alındığı, alınan bu bilgiler doğrultusunda ihaleye fiyat teklifleri verildiği ve ihalenin kendi üzerlerinde bırakılarak rekabet ortamının oluşmasının engellendiği, ihaleye katılan firmalar tarafından ihale öncesinde aralarında anlaşma yapıldığı, bu anlaşmaya göre ihaleyi alacak firmanın belirlendiği, ihaleyi kazanmasında karar kılınan firma yetkilisi tarafından ihalenin kar marjına göre diğer firmalara belirli oranda paralar ödendiği, parayı alan firmaların ihaleden çekildiği tespit edilmiştir” denildi.

BAŞKAN OLACAK MI?

Eski yıllarda sahibi olduğu seyahat firması ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin taşıma ihalelerine giren Sedat Köse’nin böyle bir geçmişi olmasına karşın, maaşlı eleman olarak Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreterliği ve nasıl Türkiye Kent Konseyleri Birliği Dönem Başkanı yapıldığı anlaşılamadı. Yakın bir zamanda yapılacak olan Kocaeli Kent Konseyi Başkanlığı kongresinde Sedat Köse’nin başkan adayı olup olmayacağı ise bilinmiyor.

Güncelleme: 23 Mayıs 2024 19:00
BENZER HABERLER
X