Bilişim çağı

29 Mart 2022 16:59
Dünya özellikle son yirmi yılda büyük bir değişime sahne oldu. Baş döndürücü bir hızla gelişen teknoloji insanlığa yeni ufuklar açtı. Şimdi elimizde olan teknolojik imkanlar bundan elli yıl önce yaşamış insanların çoğu için hayal bile edilemezdi.
Bugünkü teknolojik ve bilimsel gelişmeler geçmişte yaşamış insanların büyük bölümü için ancak iyi bir bilim kurgu senaryosu olabilirdi. Bunları söylerken amacım geçmişte yaşayan insanları dar görüşlü olarak nitelemek değil. Aksine geçmişte yaşayıp da günümüze ışık tutan, yolumuzu aydınlatan pek çok büyük şahsiyet var.

***

Amacım dünyanın kısa zamanda nasıl büyük bir değişim gösterdiğini ve bugün bize imkansız gelen çoğu şeyin yakın bir gelecekte nasıl kolaylıkla hayata geçebileceğini vurgulamak. Bize şimdi bilim kurgu gibi gelen pek çok şey gelecekte gerçeğe dönüşebilir.

***

Geçmişte tarım toplumunun yerini sanayi toplumu aldı. Sanayi Devrimi, Coğrafi Keşifler, Reform ve Rönesans Hareketleri yeni bir çağın temelini attı. Bu temeller üzerine inşa edilen sistem zamanla daha da gelişerek iyisiyle kötüsüyle bu günlere kadar geldi.

Şimdi ise yeni bir dönemin şafağındayız. Sanayi toplumu yerini bilişim toplumuna bırakıyor. Değişen dünya düzenini, sosyal ilişkileri ve ekonomik yapıyı rahatlıkla gözlemleyebiliriz. Hayatın her alanında karşımıza çıkıyor bu hızlı değişim.

***

Söz konusu değişim elbette sanayinin ve tarımın biteceği anlamına gelmiyor. Aksine tarım gelecekte çok daha önemli olacak çünkü dünyanın kaynakları azaldıkça tarım alanındaki teknolojik gelişmeler daha hayati hale gelecek.

Sanayinin varlığı da kaçınılmaz bir ihtiyaç ancak gelecekteki sanayi bizim bildiğimiz yöntemlerden daha farklı bir şekilde varlığını sürdürecek. Çok daha teknolojik ve belki de robotik bir yapıya bürünecek.

***

Artık dijital bir devirdeyiz. Bilişim çağındayız. Teknoloji  başrolde bu çağda. Sanayiciliğe göre kurgulanmış dünya düzeninin yeniden şekilleneceği aşikar. Yeni düzende bilimde, teknolojide ve bilişimde hangi ülke güçlüyse dünyada da o ülke söz sahibi olacak. 

Bir ülkenin laboratuvarları ne kadar güçlüyse, o laboratuvarlardaki bilim insanları ne kadar nitelikliyse o ülke de o kadar güçlü olacak yeni dünya düzeninde. Bu yüzden iyi bilim insanları yetiştirmeliyiz. 

***

Geçmişte Sanayi Devrimi’ni, Reform ve Rönesans’ı kaçırdık. Bu bize pahalıya patladı. Yüz yıllar kaybettik. Tarım toplumundan sanayi toplumuna geçmekte zorlandık. Söz konusu geçiş günümüzde hala tamamlanmış değil. 

Aynı hatayı tekrar yaparsak yine yüz yıllar kaybedebiliriz. Geçmişteki hatalardan ders almalıyız. Değişen dünyaya ayak uydurmalı, yapılması gereken hamlelerle ilgili sürekli güncel planlamalar yapmalıyız.

***

Tarımın ve sanayinin önemini unutmadan; bilim ve teknoloji alanında atılımlar yapmamız gerekiyor. Hoşumuza gitse de gitmese de dijitalleşme geleceğe yön verecek, bu nedenle bilişimde güçlü olmalıyız. Laboratuvarlarımızda hastalıklara çare olacak, bilim dünyasında ses getirecek çalışmalar yapmamız gerekiyor.  Ciddi bir bilim ülkesi olma yolunda atacağımız adımlar bizi gelecekte güçlü kılacaktır. 

Dünya hızla değişirken bu süreci hiçbir atılım yapmadan, gelişen olayları seyirci gibi izleyerek geçiremeyiz. Geçmişte bunun örneğini yaşadık. Bedelini hala ödüyoruz. Gelecek nesillere aynı bedelleri ödetmemek için aydınlık bir geleceğin temellerini şimdiden atmalıyız. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X